Skip to content

6012 Harrison PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Date
Sep 27, 2024

Property Information

Block56
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
61%
Improvement Value:$38,700
39%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,711+2.0%
2024$7,557-1.7%
2023$7,689+0.7%
2022$7,635+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4287, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1899