Skip to content

6020 Harrison PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Date
Sep 27, 2024

Property Information

Block56
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
60%
Improvement Value:$41,600
40%
Total Assessment$102,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,935+2.0%
2024$7,776-1.7%
2023$7,912+0.7%
2022$7,856+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3047, Page 813

Property Built

Built

Year Built: 1899