Skip to content

417 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$136,000
Last Sale Date
Dec 20, 1999

Property Information

Block80
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
49%
Improvement Value:$47,000
51%
Total Assessment$92,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,094+2.0%
2024$6,952-1.7%
2023$7,074+0.7%
2022$7,024+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 5546, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1899