Skip to content

6047 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Feb 14, 2002

Property Information

Block55
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class37
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,307
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,200
46%
Improvement Value:$45,800
54%
Total Assessment$85,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,554+2.0%
2024$6,423-1.7%
2023$6,536+0.7%
2022$6,490+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5949, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1899