Skip to content

6108 Harrison PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jun 24, 1992

Property Information

Block51
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,200
45%
Improvement Value:$52,500
55%
Total Assessment$95,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,379+2.0%
2024$7,232-1.7%
2023$7,358+0.7%
2022$7,307+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4518, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1899