Skip to content

303 59th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Aug 19, 2004

Property Information

Block68
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-F-4U-DECK
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,830
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
43%
Improvement Value:$83,700
57%
Total Assessment$146,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,273+2.0%
2024$11,048-1.7%
2023$11,241+0.7%
2022$11,162+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,830DeedBook 7355, Page 145Recorded8/31/2004

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 7355, Page 145

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 4992, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1899