Skip to content

406 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Nov 1, 2004

Property Information

Block71
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,022
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
46%
Improvement Value:$71,700
54%
Total Assessment$131,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,155+2.0%
2024$9,953-1.7%
2023$10,126+0.7%
2022$10,055+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft2,022DeedBook 7394, Page 226Recorded11/10/2004

Property Built

Built

Year Built: 1899