Skip to content

422 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$292,625
Last Sale Date
Jul 23, 2002

Property Information

Block71
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
ZoningC-R
Sq Footage2,116
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
48%
Improvement Value:$67,900
52%
Total Assessment$130,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,055+2.0%
2024$9,854-1.7%
2023$10,026+0.7%
2022$9,956+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$292,625

From:

To:

DeedBook 6020, Page 191NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/26/2002

Property Built

Built

Year Built: 1899