Skip to content

118 63rd StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Nov 30, 2017

Property Information

Block25
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,048
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
46%
Improvement Value:$74,100
54%
Total Assessment$136,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,533+2.0%
2024$10,323-1.7%
2023$10,503+0.7%
2022$10,429+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,048DeedBook 9264, Page 621Recorded12/14/2017

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft2,048DeedBook 6082, Page 103Recorded11/26/2002

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 6082, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1899