Skip to content

5501 Hudson Ave(Unit C0303)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Sep 15, 2020

Property Information

Block81
Lot9
QualifierC0303
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description1BR-PS#8
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage950
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,700
20%
Improvement Value:$52,000
80%
Total Assessment$64,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,989+2.0%
2024$4,889-1.7%
2023$4,975+0.7%
2022$4,940+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft950DeedBook 9513, Page 937Recorded10/13/2020

Property Sale

Sale
$288,000

From:

To:

Sq Ft950DeedBook 9364, Page 652Recorded12/11/2018

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft950DeedBook 8839, Page 148NU CodePartial parcel (6)Recorded3/21/2012

Property Built

Built

Year Built: 2008