Skip to content

5507 Grant PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2005

Property Information

Block82
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U-GX
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,964
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
53%
Improvement Value:$57,600
47%
Total Assessment$122,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,438+2.0%
2024$9,250-1.7%
2023$9,411+0.7%
2022$9,345+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 5553, Page 55

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5127, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1899