Skip to content

5505 Grant PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$354,000
Last Sale Date
Jun 20, 2005

Property Information

Block82
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U-G
Dwellings2
ZoningC-R
Sq Footage2,960
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
65%
Improvement Value:$35,200
35%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,711+2.0%
2024$7,557-1.7%
2023$7,689+0.7%
2022$7,635+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$354,000

From:

To:

Sq Ft2,960DeedBook 7612, Page 108Recorded7/12/2005

Property Built

Built

Year Built: 1899