Skip to content

412 61st StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$247,500
Last Sale Date
Jul 30, 2014

Property Information

Block50
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class46
Description2S-B-4U-GAR
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,944
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
54%
Improvement Value:$80,000
46%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,494+2.0%
2024$13,225-1.7%
2023$13,456+0.7%
2022$13,361+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$247,500

From:

To:

Sq Ft2,944DeedBook 8996, Page 859Recorded9/24/2014

Property Built

Built

Year Built: 1899