Skip to content

5504 Grant PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 3, 2000

Property Information

Block82
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,246
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,100
38%
Improvement Value:$74,300
62%
Total Assessment$119,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,207+2.0%
2024$9,023-1.7%
2023$9,181+0.7%
2022$9,116+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5304, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1899