Skip to content

429 56th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 11, 2001

Property Information

Block82
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,072
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
52%
Improvement Value:$57,000
48%
Total Assessment$119,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,215+2.0%
2024$9,031-1.7%
2023$9,188+0.7%
2022$9,124+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5922, Page 10

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 5022, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1899