Skip to content

6019 Tyler PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Dec 11, 1997

Property Information

Block56
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,106
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
45%
Improvement Value:$76,400
55%
Total Assessment$137,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,618+2.0%
2024$10,406-1.7%
2023$10,588+0.7%
2022$10,513+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 5231, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1899