Skip to content

131 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Sep 22, 1993

Property Information

Block8
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,060
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
40%
Improvement Value:$78,000
60%
Total Assessment$130,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,778+4.1%
2024$10,355+3.2%
2023$10,034+0.7%
2022$9,964+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4703, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1899