Skip to content

419 56th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Date
Sep 16, 2003

Property Information

Block82
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U-GX
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,120
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
44%
Improvement Value:$80,100
56%
Total Assessment$142,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,996+2.0%
2024$10,776-1.7%
2023$10,965+0.7%
2022$10,888+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4776, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1899