Skip to content

5713 Hudson AveWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 7, 2009

Property Information

Block70
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,128
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
46%
Improvement Value:$73,300
54%
Total Assessment$135,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,472+2.0%
2024$10,262-1.7%
2023$10,442+0.7%
2022$10,368+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1899