Skip to content

420 55th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 16, 2012

Property Information

Block82
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,300
59%
Improvement Value:$28,600
41%
Total Assessment$69,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,390+2.0%
2024$5,282-1.7%
2023$5,375+0.7%
2022$5,337+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1899