Skip to content

415 55th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 26, 2012

Property Information

Block84
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class26
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,139
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,500
51%
Improvement Value:$36,800
49%
Total Assessment$75,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,806+2.0%
2024$5,690-1.7%
2023$5,790+0.7%
2022$5,749+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$54,900
DeedBook 5078, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1899