Skip to content

6030 Tyler PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 19, 2008

Property Information

Block55
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class37
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,220
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,200
49%
Improvement Value:$40,800
51%
Total Assessment$80,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,169+2.0%
2024$6,046-1.7%
2023$6,151+0.7%
2022$6,108+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$11,000
DeedBook 5769, Page 157

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5153, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1899