Skip to content

6030 Harrison PlWest New York, NJ 07093

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 23, 2022

Property Information

Block56
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,604
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,500
44%
Improvement Value:$64,700
56%
Total Assessment$116,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,960+2.0%
2024$8,781-1.7%
2023$8,935+0.7%
2022$8,872+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,604DeedBook 8936, Page 696NU CodeTitle correction (4)Recorded10/3/2013

Property Built

Built

Year Built: 1900