Skip to content

5311 Fairview Terrace(Unit C0003)West New York, NJ 07093

Built 2002

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
May 23, 2022

Property Information

Block86
Lot26
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
DescriptionDPLX
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,109
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,000
21%
Improvement Value:$85,100
79%
Total Assessment$107,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,258+2.0%
2024$8,094-1.7%
2023$8,235+0.7%
2022$8,177+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,109DeedBook 9676, Page 1Recorded6/21/2022

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 8114, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 2002