Skip to content

120 67th StWest New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jun 2, 2009

Property Information

Block6
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description3B-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,064
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
34%
Improvement Value:$123,500
66%
Total Assessment$186,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,342+2.0%
2024$14,056-1.7%
2023$14,302+0.7%
2022$14,201+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft1,064DeedBook 8673, Page 10Recorded7/7/2009

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,064DeedBook 7131, Page 155NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/17/2003

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 5967, Page 285