Skip to content

6208 Jackson Street(Unit C0022)West New York, NJ 07093

Built 2009

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
Jul 21, 2021

Property Information

Block153
Lot5
QualifierC0022
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description2BR/2BA/1GAR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,108
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,300
14%
Improvement Value:$74,000
86%
Total Assessment$86,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,655+2.0%
2024$6,522-1.7%
2023$6,636+0.7%
2022$6,589+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$359,000

From:

To:

Sq Ft1,108DeedBook 9590, Page 136Recorded8/17/2021

Property Sale

Sale
$349,000

From:

To:

Sq Ft1,108DeedBook 9485, Page 6Recorded5/11/2020

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft1,108DeedBook 9181, Page 957Recorded2/22/2017

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 8698, Page 489

Property Built

Built

Year Built: 2009