Skip to content

5307 Fairview TerrWest New York, NJ 07093

Built 1904

Last Sale Price
$749,000
Last Sale Date
Aug 20, 2019

Property Information

Block86
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,526
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
62%
Improvement Value:$49,400
38%
Total Assessment$130,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,055+2.0%
2024$9,854-1.7%
2023$10,026+0.7%
2022$9,956+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$749,000

From:

To:

Sq Ft1,526DeedBook 9433, Page 835NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/11/2019

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 5064, Page 286

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4919, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1904