Skip to content

6014 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Apr 10, 2024

Property Information

Block54
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,544
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
53%
Improvement Value:$55,500
47%
Total Assessment$118,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,746+9.3%
2024$8,917-1.7%
2023$9,073+0.7%
2022$9,009+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 9819, Page 705

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft1,544DeedBook 9819, Page 705Recorded5/2/2024

Property Built

Built

Year Built: 1899