Skip to content

5306 Fairview TerrWest New York, NJ 07093

Built 1904

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jun 22, 2016

Property Information

Block85
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,474
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
34%
Improvement Value:$132,400
66%
Total Assessment$199,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,414+2.0%
2024$15,106-1.7%
2023$15,370+0.7%
2022$15,262+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft1,474DeedBook 9131, Page 215NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/15/2016

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 9131, Page 215

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft1,474DeedBook 8389, Page 308Recorded12/5/2007

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,474DeedBook 7616, Page 303Recorded7/19/2005

Property Built

Built

Year Built: 1904