Skip to content

127 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Aug 14, 2014

Property Information

Block8
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,152
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
45%
Improvement Value:$76,000
55%
Total Assessment$138,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,680+2.0%
2024$10,466-1.7%
2023$10,649+0.7%
2022$10,574+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft2,152DeedBook 8991, Page 422Recorded8/27/2014

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5670, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1899