Skip to content

6610 Mc Kinley PlWest New York, NJ 07093

Built 1904

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 16, 2014

Property Information

Block2
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,242
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
53%
Improvement Value:$67,100
47%
Total Assessment$142,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,957+2.0%
2024$10,739-1.7%
2023$10,926+0.7%
2022$10,849+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,242DeedBook 8987, Page 172Recorded8/6/2014

Property Built

Built

Year Built: 1904