Skip to content

135 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Dec 17, 2024

Property Information

Block8
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,060
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
38%
Improvement Value:$84,900
62%
Total Assessment$137,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,595+2.0%
2024$10,383-1.7%
2023$10,565+0.7%
2022$10,490+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft2,060DeedBook 9882, Page 746Recorded2/27/2025

Property Built

Built

Year Built: 1899