Skip to content

117 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Mar 24, 2010

Property Information

Block8
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,152
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
51%
Improvement Value:$60,000
49%
Total Assessment$122,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,446+2.0%
2024$9,257-1.7%
2023$9,419+0.7%
2022$9,353+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,152DeedBook 8724, Page 359Recorded4/7/2010

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft2,152DeedBook 7941, Page 139Recorded7/11/2006

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,152DeedBook 7676, Page 182Recorded9/24/2005

Property Built

Built

Year Built: 1899