Skip to content

6609-11 Pk Ave/101-67stWest New York, NJ 07093

Apartment

Last Sale Price
$815,000
Last Sale Date
Nov 29, 1994

Property Information

Block8
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class---
Description5S-B-C-44U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage29,950
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$475,000
54%
Improvement Value:$404,800
46%
Total Assessment$879,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$72,663+4.1%
2024$69,812+3.2%
2023$67,648+0.7%
2022$67,173+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$815,000
DeedBook 4808, Page 286