Skip to content

123 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
May 22, 2024

Property Information

Block22
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,024
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
46%
Improvement Value:$72,200
54%
Total Assessment$134,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,125+9.3%
2024$10,179-1.7%
2023$10,357+0.7%
2022$10,284+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft2,024DeedBook 9825, Page 161Recorded5/30/2024

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft2,024DeedBook 8135, Page 266Recorded2/20/2007

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 4715, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1899