Skip to content

220 53rd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Nov 5, 2021

Property Information

Block88
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,608
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
58%
Improvement Value:$40,000
42%
Total Assessment$95,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,325+2.0%
2024$7,179-1.7%
2023$7,305+0.7%
2022$7,253+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,608DeedBook 9621, Page 941NU CodeTitle correction (4)Recorded12/9/2021

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 3360, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1914