Skip to content

6115 Monitor PlWest New York, NJ 07093

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 20, 2004

Property Information

Block37
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class46
Description2S-B-4U-G1
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage3,120
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
42%
Improvement Value:$136,700
58%
Total Assessment$235,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,175+2.0%
2024$17,812-1.7%
2023$18,123+0.7%
2022$17,996+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1924