Skip to content

224 51st StWest New York, NJ 07093

Built 1963

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jan 18, 2000

Property Information

Block92
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class27
Description2S-F-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,240
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
51%
Improvement Value:$60,000
49%
Total Assessment$122,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,446+2.0%
2024$9,257-1.7%
2023$9,419+0.7%
2022$9,353+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5571, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1963