Skip to content

222 50th StWest New York, NJ 07093

Built 1963

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jan 3, 2012

Property Information

Block100
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page16

Building Details

Building Class26
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
54%
Improvement Value:$53,100
46%
Total Assessment$115,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,914+2.0%
2024$8,736-1.7%
2023$8,888+0.7%
2022$8,826+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 8829, Page 586

Property Built

Built

Year Built: 1963