Skip to content

420 52nd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$129,900
Last Sale Date
Dec 29, 1997

Property Information

Block96
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,536
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
41%
Improvement Value:$90,700
59%
Total Assessment$153,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,653+4.1%
2024$12,156+3.2%
2023$11,780+0.7%
2022$11,697+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 5401, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1914