Skip to content

6033 Monitor PlWest New York, NJ 07093

Built 1924

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Apr 5, 1995

Property Information

Block37
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2S-3U-GAR2
Dwellings4
ZoningR-M
Sq Footage2,510
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
59%
Improvement Value:$79,600
41%
Total Assessment$193,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,928+2.0%
2024$14,630-1.7%
2023$14,886+0.7%
2022$14,781+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4848, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1924