Skip to content

18 54th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jan 21, 1998

Property Information

Block72
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,471
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
46%
Improvement Value:$87,000
54%
Total Assessment$162,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,492+2.0%
2024$12,242-1.7%
2023$12,456+0.7%
2022$12,369+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5238, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1914