Skip to content

6312 Jackson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Date
Sep 28, 1993

Property Information

Block153
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,468
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,800
45%
Improvement Value:$86,300
55%
Total Assessment$157,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,114+2.0%
2024$11,872-1.7%
2023$12,079+0.7%
2022$11,995+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3417, Page 440

Property Built

Built

Year Built: 1919