Skip to content

117 Hazel Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1955

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Oct 22, 2020

Property Information

Block25
Lot69
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage1,065
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,000
24%
Improvement Value:$83,700
76%
Total Assessment$110,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,354+6.4%
2024$4,093+5.4%
2023$3,884+1.4%
2022$3,829+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$152,000
Sq Ft1,065DeedBook 6428, Page 941Recorded1/29/2021

Property Sale

Sale
$85,650

From:

To:

Sq Ft1,065DeedBook 6292, Page 672Recorded7/13/2017

Property Sale

SaleMulti
$94,760
DeedBook 4923, Page 269

Property Sale

SaleMulti
$20,000
DeedBook 2634, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1955