Skip to content

211 Pingree Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1940

Last Sale Price
$118,950
Last Sale Date
Oct 6, 1995

Property Information

Block289
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,196
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,600
34%
Improvement Value:$125,800
66%
Total Assessment$189,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,449+6.4%
2024$7,002+5.4%
2023$6,646+1.4%
2022$6,551+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$118,950
DeedBook 2990, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1940