Skip to content

329 Hillcrest Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1910

Last Sale Price
$44,000
Last Sale Date
Sep 4, 1998

Property Information

Block306
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class27
Description2.5SB 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,623
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,900
37%
Improvement Value:$69,600
63%
Total Assessment$110,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,346+6.4%
2024$4,085+5.4%
2023$3,877+1.4%
2022$3,822+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 3483, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1910