Skip to content

320 Berwyn Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1915

Owner
---
Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jun 16, 2025

Property Information

Block306
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class27
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,871
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
35%
Improvement Value:$73,600
65%
Total Assessment$113,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,468+6.4%
2024$4,200+5.4%
2023$3,986+1.4%
2022$3,929+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft1,871DeedBook 6595, Page 588Recorded6/26/2025

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft1,871DeedBook 6522, Page 6Recorded5/3/2023

Property Sale

Sale
$71,000
Sq Ft1,871DeedBook 6505, Page 1755Recorded11/4/2022

Property Built

Built

Year Built: 1915