Skip to content

306 Berwyn Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Nov 5, 2025

Property Information

Block306
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,536
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
34%
Improvement Value:$89,100
66%
Total Assessment$134,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,274+6.4%
2024$4,958+5.4%
2023$4,706+1.4%
2022$4,639+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft1,536DeedBook 6609, Page 1328Recorded11/17/2025

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 3121, Page 169

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

Sale
$48,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1900