Skip to content

970 Terrace BlvdTrenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Mar 16, 2015

Property Information

Block470
Lot218
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,092
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,900
34%
Improvement Value:$100,700
66%
Total Assessment$152,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,002+6.4%
2024$5,642+5.4%
2023$5,355+1.4%
2022$5,278+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 6214, Page 845Recorded3/20/2015

Property Built

Built

Year Built: 1950