Skip to content

9 Knight LnTrenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
Jul 23, 1999

Property Information

Block523
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,800
34%
Improvement Value:$121,000
66%
Total Assessment$182,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,190+6.4%
2024$6,758+5.4%
2023$6,414+1.4%
2022$6,323+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 3648, Page 251

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960